“සිංහල ජාතිය බේරාගන්නට” පැමිණි අප්‍රකට පාතාල අපරාධකරු ඝාතන සැලසුමේ මුල මැද අග

19 Min Read

කළුතර එතනමඩලේදී පාතාලයේ ප්‍රබල අපරාධකරුවෙක් වූ සමයං ඇතුළු පාතාලයේ පස් දෙනෙකු සහ බන්ධනාගාර නිලධාරීන් දෙදෙනෙකු මරා දමමින් බන්ධනාගාර බස් රථයකට 2017 වසරේ පෙබරවාරි 23 වෙනිදා එල්ලකෙරුණු පාතාලයේ ප්‍රහාරයෙන් අනතුරුව පාතාලයෙන් එවැනි දරුණු ප්‍රහාරයක් එල්ල වූයේ නම් ඒ අපේ ජනබල පක්ෂයේ නායක සමන් ප්‍රසන්න පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් ඇතුළු පස් දෙනෙක් බෙලිඅත්ත අධිවේගී පිවිසුම ආසන්න ප්‍රදේශයේදී ඝාතනය කිරීමය.
බෙලිඅත්ත පිවිසුම ආසන්නයේ පසුගිය 22වෙනිදා එල්ලවන මෙම ප්‍රහාරය රටම හෙල්ලී යමින් පොලිසිය තූෂ්ණිම්භූත වන්නේ රට පුරාම පාතාලයට හා මත්කුඩු ජාවාරම්කරුවන්ට එරෙහිව පොලිසිය මුළු ශක්තියම යොදා යුක්තිය නමින් මෙහෙයුමක් දියත්කර තිබියදී මෙම ඝාතන සිදුවීමය.

තංගල්ල මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයේ විභාග වෙමින් පැවති මිනිස් ඝාතන නඩුවකට පෙනී සිටීමට සුදු පැහැති ඩිපෙන්ඩරයකින් ගමන් කරමින් සිටි සමන් පෙරේරා ඉලක්ක කරගෙන මෙම ප්‍රහාරය එල්ල කරනු ලබන්නේ ඩුබායි හි රැඳී සිටින ප්‍රබල පාතාල අපරාධකරුවෙක් මෙන්ම මත්කුඩු ජාවාරම්කරුවෙක් වන කොස්ගොඩ සුජීගේ කොන්ත්‍රාත්තුවකට අනුව ඔහුගේ ප්‍රධාන ගෝලයෙක් වන බූස්සේ හර්ෂගේ සැලසුමකට අනුව බව මේ වන විටත් හෙළිවී හමාරය. ඒ කාලයක් තිස්සේ කොස්ගොඩ සුජී සහ සමන් පෙරේරා අතර පැවති ආරවුලක ප්‍රතිඵලයක් ලෙසිණි.

යුක්තිය නුදුටු රෝයල් බීච් සමන් සහ රත්ගම විදුර

ව්‍යාපාරිකයෙක් ලෙස සමාජය හමුවේ වැඡඹෙමින් ඇතැම් ආරක්ෂක අංශ සාමාජිකයන්ගේ ද සහාය ඇතිව පාතාල අපරාධ මෙහෙයවමින් සිටි සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් මෙසේ ඝාතනය වන්නේ ඔහු රත්ගම විදුර නැමැති පාතාලයේ අපරාධකරු සමඟ එක්ව කොස්ගොඩ සුජීගේ ගෝලබාලයන් මෙන්ම ඥාතීන්ව ද මරා දමමින් දකුණේ පාතාල බලය අල්ලන්නට අඩිතාලම දමමින් සිටියදීය. රත්ගම විදුර මේ වන විට සිටින්නේ විදේශයකය. ඔහු ඉතාලියේ රැඳී සිටින බව කියැවෙයි. ඒ අතර ඔහු යුරෝපයේ රටවල් අතර සැරිසරමින් සිටින බවට තොරතුරු ද ඇත.

දේශපාලන හයිහත්තිය ද නොඅඩුව ඇති රත්ගම විදුර කොස්ගොඩ සුජීගේ පවුලේ උදවියට හා ගෝලබාලයන්ට ප්‍රහාර එල්ල කරන්නට ගත්තේ මෑතකදීය. ඒ ඔහුට ඇති දේශපාලන හයිය වෙනදාට වඩා දැන් ඇති බැවිනි. යුක්තිය මෙහෙයුමට පවා රත්ගම විදුරගේ මත්කුඩු සහ පාතාල ජාලයේ කිසිවකුත් හසු නොවුණේ එබැවිනි.

එසේම කොස්ගොඩ සුජීට ද ආරක්ෂක අංශවල ඇත්තේ ලොකු සම්බන්ධකම්ය. ඇතැම් පොලිස් ලොක්කෝ ඩුබායි සිටින ඔහුට දුරකතන ඇමතුම් ද ගන්නා බව ප්‍රසිද්ධ රහසකි. රත්ගම විදුරගේ මෙන්ම කොස්ගොඩ සුජීගේ මත්කුඩු මෙන්ම පාතාල ජාලයට සම්බන්ධකම් ඇති සැබෑ අපරාධකරුවන් පවා යුක්තියට කොටු නොවූයේ ඒ නිසාදැයි සැකයක් මේ වන විට පොලිසිය තුළම මතුවී හමාරය.

කුඩාවැල්ලේ අසේල ඝාතනයට  රෝයල් බීච් සමන් සම්බන්ධ වූ අයුරු…

සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් එදා 22 වෙනිදා සිය ගෝලබාලයින්ව ද ඩිෆෙන්ඩරයේ නංවාගෙන යන්නේ 2022 වසරේ ජූනි 05 වෙනිදා තංගල්ල මොරකැටි ආරේදී සිදුවූ ඝාතනයකට අදාළ නඩු විභාගයකට පෙනී සිටින්නට තංගල්ල මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණය හමුවේ පෙනී සිටින්නටය. කුඩාවැල්ල හොල්ලා ගෙන සිටි පුද්ගලයෙක් වූ කුඩාවැල්ලේ අසේල නැමැත්තා එදා ඝාතනය වන්නේ හරක් කටා ඩුබායි සිට ලබාදුන් කොන්ත්‍රාත්තුවකට අනුවය. අසේල යනු හරක් කටාගේ හොඳම ගෝලයෙකි. පාකිස්තානයේ සිට බෝට්ටු මඟින් රැගෙන එන හරක් කටාගේ මත්කුඩු ගොඩබිමට ආරක්ෂාකාරීව ගෙන ආවේ අසේලය. එකව ඔහු එහා මෙහා කළේ මත්කුඩු කිලෝ සිය ගණනින්ය. හරක් කටාගේ විශ්වාසවන්තයෙක් වූ අසේල ඒ ඔස්සේ කුඩාවැල්ලේ බලය අල්ලාගෙන සිටියේ ඔහුට වඩා අයෙක් නැති තරමටය.

අසේල කෙරෙහි තිබුණු විශ්වාසය පළුදු වන්නේ එක දිගටම හරක් කටාගේ මත්කුඩු මහා මුහුදේදී නාවික හමුදාව විසින් අල්ලන්නට ගැනීමත් සමඟිනි. 2019 වසරේ නාවික හමුදාව විසින් මහා මුහුදේදී එකවර හෙරොයින් කිලෝ 280 සමඟ අයිස් කිලෝ 115ක් පකිස්තානුවන් පිරිසක් සමඟ එකවර අල්ලා ගැනීම හරක් කටාට තදින්ම දැනුණේය. එම මත්කුඩු තොගය අල්ලා ගන්නට ඔත්තුව ගියේ අසේලගෙන් බව හරක් කටා දැනගන්නේ බොහෝ කාලයකට පසුවය. අසේලව මරා දමන්නේ එහි ප්‍රතිඵලයක් ලෙසිනි.

අසේලගේ ඝාතන කොන්ත්‍රාත්තුව මෙරට සිට එදා මෙහෙයවනු ලබන්නේ ඥාතීත්වයෙන් හරක් කටාගේ මස්සිනා වන ශෂි ප්‍රභාත් නැමැති අයකු මඟිනි. සමන් පෙරේරාගේ අපේ ජනබල පක්ෂයෙන් ඔහු ගාල්ල දිස්ත්‍රික්කයට තරග කළ අපේක්ෂකයෙක්ද විය. ඒ හැරුණු කොට ගාල්ලට තරග කළ තවත් අපේක්ෂකයෙක් වූ සමීර මධුශංක නොහොත් සුරතලා ද මේ අතර සිටියේය. සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් මෙම ඝාතන සැලසුමට සම්බන්ධ වන්නේ පහසුකම් සහ රැකවරණය සලසමිනි. අසේලව ඝාතනය කිරීමෙන් අනතුරුව සුරතලා දින කිහිපයක්ම සැඟව සිටියේ ද සමන්ට අයත් කුරුණෑගල නිවෙසේය.

අසේලගේ ඝාතන විමර්ශන සිදුවන්නේ එවකට දකුණු පළාත්භාර ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයා ලෙස සේවයේ නිරතව සිටි නීතිඥ අජිත් රෝහණ සහ තංගල්ල හා මාතර දිසාභාර නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයා ලෙස සේවයේ නිරතව සිටි අද ජ්‍යෙෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පතිවරයෙක් ලෙස උසස්වීම් ලබා සිටින මහේෂ් සේනාරත්න යන නිලධාරීන්ගේ මෙහෙයැවීමෙන් තංගල්ල මූලස්ථාන පොලිස් ස්ථානාධිපති ලෙස සේවයේ නිරත ප්‍රධාන පොලිස් පරීක්ෂක වජිර ඉන්ද්‍රජිත් ඇතුළු නිලධාරීන් කණ්ඩායමක් විසිනි.

ඤාණසාර සහ රතන සමග සිංහල ජාතිය බේරාගන්නට පැමිණි අප්‍රකට අපරාධකරුවා

සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් ඒ වන විට දේශපාලන අතින්ද බලවත්ව සිටියේ ඉහළම දේශපාලනඥයෙකුගේ ආශීර්වාදය ඇතිවය. අන්තවාදී සිංහල සංවිධාන කිහිපයක්ම එම දේශපාලනඥයාගේ උපදෙස් මත එදා නඩත්තු කළේ ද මොහුය. පසුගිය ජනාධිපතිවරණයේදී දේශපාලන පක්ෂයක් පවා මිලදී ගෙන ජනාධිපතිවරණයට තරග කරනු ලබන්නේ ද එම දේශපාලඥයාගේ ආශීර්වාදය ඇතිවය.

ඒ වන විට අප්‍රකට අපරාධකරුවෙක් ලෙස සිටි සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීජ් සමන් ගැන රාජ්‍ය බුද්ධි සේවයෙන් ලොකු වාර්තාවක් පවා මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ බලධාරීන්ට ලබාදී තිබුණේය. ඒ ජනාධිපතිවරණ අපේක්ෂකයෙක් වන්නට නාමයෝජනා ඒ වන විට භාරදී සිටි සමන් පෙරේරාගේ අපරාධ පැටිකිරිය ගැනය. මැතිවරණ කොමිෂන් සභාවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් සමන් රත්නායක එදා මැතිවරණ කොමිෂන් සභාව ඇතුළේ සමන් පෙරේරාගේ පැටිකිරිය ඇතුළත් වාර්තාව පදනම් කරගෙන ලොකු සටනක නිරතව සිටියේ අපරාධකරුවෙක් ජනාධිපති අපේක්ෂයෙක් ලෙස කලඑළි බැසීම වළක්වන්නටය. ඒ වන විට සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් අධිකරණයක් හමුවේ වරදකරු වී නොමැති වූ බැවින් ඒ උත්සාහයක් සියල්ල ව්‍යර්ථ වන්නේ ගඟට කැපූ ඉනි වගේය.

ජනාධිපතිවරණයට එදා තරග කරන සමන් වක්‍රාකාරයෙන් උදව් කරනු ලබන්නේ ප්‍රබල අපේක්ෂකයකුටය. ඒ ඔහුට එම අපේක්ෂකයාගෙන් ලොකු රැකවරණයක් පැවති බැවිනි. ලොකු මනාප ප්‍රතිශතයක් එදා සමන් ලබා නොගත්ත ද ඔහුගේ අපේක්ෂාව ජයගෙන තිබුණේ සමාජය හමුවේ ඔහු දේශපාලන නායකයෙක් ලෙස ඉදිරියට ඒමෙනි. මහ මැතිවරණයේදී රටේ ගලගොඩඅත්තේ ඤාණසාර, අතුරලියේ රතන හිමිවරුන්ට අපේක්ෂකත්වයට ඉඩ ලැබෙන්නේ සමන් පෙරේරාගේ අපේ ජනබල පක්ෂයෙනි.

මැතිවරණයේදී ආසන එකක්වත් ජයගන්නට මෙම පක්ෂයට නොහැකි වූවත් ජාතික ලැයිස්තු මන්ත්‍රීධුරයක් ලැබෙන්නේ ලබාගත් මනාප ප්‍රතිශතයට අනුවය. එම මන්ත්‍රීධූරයට පක්ෂයේ සාමාජිකයන් මරා ගත්තේය. අවසානයේදී එම මන්ත්‍රීධූරය හිමිවන්නේ අතුරලියේ රතන හිමියන්ටය. උන්වහන්සේ අදත් පාර්ලිමේන්තුව නියෝජනය කරනු ලබන්නේ එම මන්ත්‍රී ආසනයෙනි.

මෙම මන්ත්‍රී ආසනය ද අතරමඟදී ඩැහැ ගැනීමට සමන් උප්පර වැට්ටි දැමුවේය. අතුරලියේ රතන හිමියන් තමන්ට මරණ තර්ජන ඇතැයි කියා සමන්ට එරෙහිය පොලිසියට යන්නේ ද ඒ නිසාය. ඒ වන විට සමන් පෙරේරාට ලොකු දේශපාලන හයියක් පැවතීම නිසා අතුරලියේ රතන හිමිගේ පැමිණිල්ල අඩුම තරමින් විභාගයට පවා නොගත්තේය.

දේශපාලන පෙරළියත් සමග රෝයල් බීච් සමන් හුදකලා වීම

කුඩාවැල්ලේ අසේලගේ ඝාතනයේ විමර්ශන ආරම්භ වන විට රටේ පැවතුවේ වෙනම දේශපාලන සංස්කෘතියකි. සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන්ට එතෙක් රැකවරණය ලැබුණු දේශපාලඥයාට මුහුණ දීමට සිදුව තිබුණේ සමන් පෙරේරා වැනි අය බේරා ගැනීමට නොව තමන් බේරී ඉන්නටය. රටේ ජනාධිපතිවරයාත් රටින් පැන ගියේය. ඒ නිසාම සමන් පෙරේරලා කරපිංචා කොළයක් ගාණට වැටුණේය.

එයින් උපරිම පල නෙළා ගත්තේ තංගල්ල පොලිසියේ එවකට සිටි මූලස්ථාන පොලිස් ස්ථානාධිපති වජිර ඉන්ද්‍රජිත් ඇතුළු නිලධාරීන්ය. එක රොත්තට අසේලගේ ඝාතනයට ගෑවුණු ශෂි ප්‍රභාත් හැරුණු කොට හැමෝම අල්ලා ගත්තේය. සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන්ව 2022 වසරේ අගෝස්තු 23 වෙනිදා මහා රෑ අත්අඩංගුවට ගනු ලබන්නේ අම්බලන්ගොඩ පිහිටි මහ ගෙදර සැඟවී සිටියදීය.

එදා වජිර ඉන්ද්‍රජිත් ඇතුළු නිලධාරීන් විසින් අල්ලා ගත් සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් ඇතුළු පිරිස කුඩාවැල්ලේ අසේලගේ ඝාතනයේ සැකකරුවන් ලෙස ඉදිරිපත් කරනු ලබන්නේ තංගල්ල මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණයටය. දීර්ඝ කාලයක් රක්ෂිත බන්ධනාගාරගතව සිටි සමන් ඇතුළු පිරිස ඇප ලැබීමෙන් අනතුරුව අවස්ථා කිහිපයකදීම නඩු විභාගයට සහභාගි වීමට තංගල්ල උසාවියට ආවේ ගියේ එකටය. මේ බව දැනගත් කොස්ගොඩ සුජී, සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන්ට වැඩක් දෙන්නට තීරණය කරනු ලබන්නේ ඔහු ඒ වන විට රත්ගම විදුර සමඟ එක්ව පාතාලයේ බලය ගොඩනඟමින් තමන්ට අභියෝගයක් වීමට තිබුණු ඉඩට වඩා මළල ක්‍රීඩකයෙක් වූ සිය හොඳම මිතුරාව මරා දැමූ පළිය ගන්න කාලයක් තිස්සේ පැවති කැකෑරෙන වෛරය පිරිමහ ගන්නටය. එසේ නොමැතිව කුඩාවැල්ලේ අසේල මැරුවාට පළිගන්නට නම් නොවන බව මේ වන විටත් පෙනී ගොස් හමාරය.

කුඩාවැල්ලේ අසේල ඝාතනයට සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් දායකත්වය දී තිබුණේ සුරතලාට සඟවා තබා ගැනීම පමණි. සමන්ව අත්අඩංගුවට ගෙන තිබුණේ ඒ නිසාය. එසේ නොමැතිව ඝාතන කුමන්ත්‍රණයට සමන්ගේ ඝෘජු දායකත්වයක් විමර්ශනයේදී හෙළිවී නොතිබුණි. කොස්ගොඩ සුජී කර තිබුණේ අසේලගේ ඝාතන නඩුවට පෙනී සීටීමට සමන් එන්නේ අනාරක්ෂිතව බැවින් ඒ මොහොත ඔහුගෙන් පළිගැනීමට යොදා ගැනීමය.

සමන් පෙරේරා ඝාතන සැලසුම

මෙම ප්‍රහාරය කොස්ගොඩ සුජී වෙනුවෙන් සැලසුම් කරනු ලබන්නේ බූස්සේ අසේලය. කොස්ගොඩ සුජීගේ සමීපතම ගෝලයෙක් වන ඔහු මේ වන විට සිටින්නේ ද ඩුබායිවලය. අප්‍රකට පාතාල චරිතයක් වන බූස්සේ අසේල ගැන පොලිස් වාර්තා පවා නැති තරම්ය. 2012 වසරේදී අසේල මත්කුඩු තොගයක් සමඟ පොලිසියට හසුවී ඇති බව සඳහන්ය. ඒ අධිවේගී මාර්ගයේදීය.

සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීජ් සමන් මරා දැමීමේ සැලසුම දියත් කිරීමට මෙරට සම්බන්ධීකාරක ලෙස අසේල සම්බන්ධ කර ගන්නේ එදා මත්කුඩු සමඟ හසුවී බන්ධනාගාරගත කර සිටියදී දැන හඳුනාගත් සමන් කුමාරය. ඒ වන විට පනස් හතර හැවිරිදි වියේ පසු වූ සමන් කුමාර සිය ජීවිතයේ වසර 20ක පමණ කාලයක් සිට ඇත්තේ බන්ධනාගාරගතවය. ඒ හොරකම් සහ මංකොල්ලකෑම් සම්බන්ධයෙනි.

අකුරැස්ස බංගම පොලිස් වසමේ මලිදූව, බෝපිටිය, පිටවිලවත්තේ පිහිටි නිවසක අඹුදරුවන් සමඟ පදිංචිව සිටි සමන් කුමාර මේ වැඩේට සම්බන්ධ කර ගන්නේ රුපියල් ලක්ෂ 10ක මුදලක් ලබාදීමට පොරොන්දු වෙමිනි. ඒ මාස එකාහමාරකට පෙරය.

සමන් කුමාර වැඩේට එකඟ කර ගැනීමෙන් අනතුරුව වෙඩික්කරුවන් මෙන්ම ගමන් බිමන් යාමට වාහන ඇතුලු පහසුකම් සැපයීම, ප්‍රහාරයේ සම්පූර්ණ සැලසුම සකස් වන්නේ කොස්ගොඩ සුජීගේ මෙහෙයැවීමෙන් බූස්සේ අසේල විසිනි. සැලසුම වී තිබුණේ සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීජ් සමන් සහ සුරතලා මරා දැමීමය. ඒ අසේල ඝාතන නඩු විභාගය පැවති සෑම දිනයකදීම පාහේ සමන් පෙරේරා සහ සුරතලා අධිකරණය හමුවට ආවේ ගියේ එකට බව අසේල සිය ඔත්තුකරුවන් මඟින් ඒ වන විටත් දැන සිටි බැවිනි.

ඒ සෑම අවස්ථාවකදීම සමන් පෙරේරා ආවේ අධිවේගී මාර්ගය ඔස්සේය. ඒ හැම දෙයක්ම අසේල ගෝලබාලයන් යොදා රැස් කරගෙන තිබුණේය. අසේලගේ සැලසුම වූයේ අධිවේගී මාර්ගයෙන් පිටතට පැමිණීමෙන් අනතුරුව සමන් පෙරේරා ගමන් ගන්නා වාහනය පසු පස පන්නා ගොස් ලැබෙන පළමු අවස්ථාවේදීම වෙඩි තබා මරා දමන්නටය. එය අසාර්ථක වුවහොත් දෙවැනි සැලසුම වී තිබුණේ තංගල්ල අධිකරණය ආසන්නයේදී ඔවුන්ට ප්‍රහාරයක් එල්ල කර මරා දැමීමය.

වෙඩික්කරුවන් සම්බන්ධ කරගැනීම

මේ සඳහා වෙඩික්කරුවන් දෙදෙනකු අසේල ඩුබායි සිටම සම්බන්ධ කර ගත්තේය. ඔවුන් දෙදෙනා කවුරුන්දැයි තවමත් පැහැදිලිවම හෙළිවී නැත. බොහෝ දුරට ඔවුන් හමුදා සේවයේ සිටි මේ වන විට පාතාලයේ කුලී ඝාතකයන් ලෙස කටයුතු කරන අය විය හැකි බව අනුමාන කළ හැකිය.

සමන් පෙරේරා පරිහරණය කරනු ලබන්නේ සුදු පැහැති ඩිපෙන්ඩරයක් බව අසේල කල්තියාම දැන සිටියේය. එම ඩිපෙන්ඩරය පන්නා ගොස් වෙඩි තැබීමට නම් එම රථයේ වේගයටම ගමන් කළ හැකි වාහනයක අවශ්‍යතාව අසේල දැන සිටියේය. එබැවින් වෙඩික්කරුවන්ට ගමන් කිරීමට අසේල සූදානම් කරනු ලබන්නේ මිට්සුබිෂි වර්ගයේ පැජරෝ ජිප් රථයකි. 65-2615 අංක තහඩුව ගැසූ කොළ පැහැති එම ජිප් රථය සමන් කුමාර අතට ලැබෙන්නේ 21 වෙනිදාය.

අසේල විසින් ලබාදුන් දුරකතන ඇමතුමකට අනුව සමන් කුමාර අකුරැස්සේ යම් ස්ථානයකට ගොස් ජිප් රථය බාර ගන්නේ එය රැගෙන පැමිණි අයෙකුගෙනි. එදා රැය පුරාම ජිප් රථය තිබෙන්නේ සමන් කුමාරගේ නිවෙස පිහිටි ගෙවත්තේය. පසුදින උදෑසනම සමන් කුමාර අවදිව ජීප් රථය පනගන්වා ගෙන යන්නේ අකුරැස්සටය. ඒ යන විට ප්‍රහාරයට අවශ්‍ය ගිනි අවිද ජීප් රථයට යම් පුද්ගලයෙක් රැගෙන විත් පටවා තිබුණේය. අකුරැස්සෙන් ජිප් රථයට ගොඩකර ගන්නේ දෙදෙනෙකි. ඒ එක් අයෙක් වෙඩික්කරුවෙකි. ඔහු කවුරුන්දැයි සමන් කුමාර දැන හඳුනන්නේ නැත. අඩුම තරමින් ඒ පුද්ගලයා තමන් කවුරුන්දැයි කීවේද නැත. ජිප් රථයට ගොඩවූ දෙවැන්නා රියදුරෙකි. අසේල ඩුබායි සිට උපදෙස් දෙන්නේ ජීප් රථයේ සුක්කානම ඔහුට භාරදෙන ලෙසය. සමන් කුමාර මෙම රියදුරාව හොඳින් දැන හඳුනා ගෙන සිටියේය. ඒ හිර ගෙදරදීය. නමින් ඔහුත් සමන්ය. ඔහු අලුත්ගම පැත්තේ පදිංචිකරුවෙක් බව පමණක් සමන් කුමාර දැන සිටියේය.

ජීප් රථයට තෙවැන්නා ගොඩ කර ගන්නේ කඹුරුපිටියෙනි. ඔහු කවුරුන්දැයි කියා ඒ වන විට ජීප් රථයේ සිටි කිසිවකුත් දැන සිටියේ නැත. එකිනෙකා එහිදී දැන හඳුනා ගන්නට ද නොගියේය. ඔවුන් අනතුරුව කෙළින්ම ගමන් ගත්තේ සිය ඉලක්කය වෙතය. ඒ බෙලිඅත්ත අධිවේගී මාර්ග පිවිසුම අසලටය. ඒ වන විටත් ඩුබායි සිට සමන් කුමාරට දුරකතන ඇමතුම් මඟින් අසේල තොරතුරු ලබා දෙමින් සිටියේ සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීජ් සමන්ගේ ගමන් මග ගැනය. ඔහු එන්නේ සුදු පැහැති ඩිපෙන්ඩරයක බව මෙන්ම එම වාහනයේ අංකය පවා අසේල ඩුබායි සිටම කීවේය.

ඉලක්කය හඹා යෑම

එම ඩිෆෙන්ඩරය අධිවේගී මඟෙන් පිටතට පැමිණෙනවාත් සමඟ එය පිටුපසින් ජිප් රථය ගමන් කරන්නට වූයේ තංගල්ල උසාවිය අසලට යාමට පෙර ඉඩ ලැබෙන පළමු අවස්ථාවේදීම ප්‍රහාරයක් එල්ල කිරීමේ සූදානමිනි. ඒ වන විටත් ජිප් රථයේ සිටි වෙඩික්කරුවන් දෙදෙනාම සිටියේ ටී 56 අවි දෙක අතට ගෙන එය ඕනෑම ප්‍රහාරයකට සූදානම් කරගෙනය.

වැඩි දුරක් ඔවුන්ට ඩිපෙන්ඩරය පස්සේ එදා පැන්නීමට ඉඩක් නොවීය. අධිවේගී මාර්ග පිවිසුමේ සිට මීටර් පන් හයසියකට වඩා ඩිපෙන්ඩරය ගමන් කළේ නැත. වෙළඳ සැලක් අසල එය නතර කරනු ලබන්නේ උදෑසන ආහාර ලබාගෙනම උසාවිය බලා යාමේ සූදානමිනි. ඒ අනුව සමන් පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීච් සමන් ඇතුළු පිරිස ඩිපන්ඩරයෙන් බිමට බසිනවාත් සමඟ වේගයෙන් පැමිණි ජිප් රථය ඉද්ද ගැසුවාක් මෙන් එතනම නතර කර ඉන් බිමට පනින වෙඩික්කරුවන් දෙදෙනා එකවරම වෙඩි වරුසාවක් එල්ල කරනු ලබන්නේ සමන් පෙරේරා ඇතුළු පිරිස ඉලක්ක කරගෙනය. එහිදී ඔවුන් හිස් ලූ ලූ අත දිව යන්නට වූයේ ජීවිතය යදිමිනි. එහෙත් වෙඩික්කරුවන්ගෙන් ඒ කිසිවකුටත් සමාවක් නොවීය. අවසානයේදී ඔවුන් ඩිපෙන්ඩරයේ සිටි රියැදුරාට ද වෙඩි තබා මරා දමන්නේ ඩිපෙන්ඩරය පන ගන්වාගෙන පලායාමට උත්සාහයක නිරත වන විටදීය.

ජනාධිපති අපේක්ෂකයෙක් වූ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ධුරයක් හිමි පක්ෂයක නායකයෙක් ද වන වැලිසරගේ සමන් ප්‍රසන්න පෙරේරා නොහොත් රෝයල් බීජ් සමන්ගේ අවසානයෙ ලියැවෙන්නේ එසේය.

එදා ඔහු සමඟ මරු වැලඳ ගන්නා ගෝලබාලයන් අතර ඉදුරුවේ පදිංචිකරුවෙක් වූ සමීර මධුසංක නොහොත් සුරතලා ද, ගාල්ලේ පදිංචිකරුවෙක් වූ හසිත චන්සුක ද, දෙමටගොඩ ආරාමය පාරේ පදිංචිකරුවෙක් වූ වැලිගම මුල් පදිංචිකරුවෙක් වන නලින් චමිපික ජයතිලක ද වාහනයේ රියැදුරු ලෙස කටයුතු කළ කුරුණෑගල ගැට්ටුවානේ පදිංචිකරුවෙක් වන බුද්ධික රාජපක්ෂ ද සිටියේය.

රෝයල් බීච් සමන් ඝාතන සැලසුමේ එක් කොටසක් ඉටු කරනු ලබන්නේ ඌරගහ මයිකල්ය. ඌරගහ මයිකල් කලෙක සිට සුජී ගේ සමීප ගෝලයෙකි. මයිකල් දැන් ඉනනේ සුජී සමගය.

මයිකල්ගේ පාසල් මිතුරෙක් වූ චින්තක යොදවා තංගල්ල උසාවිය අසල ඔත්තු බලවමින් මයිකල් වැඩේට එකතු වුනේය. ඒ රෝයල් බීච් සමන්ට වැඩේ දෙන්නට සැලසුම් කර තිබුණේ උසාවිය අසලදී බැවිනි.

මයිකල්ගේ කීමට එදා උදෑසනම චින්තක තංගල්ල උසාවියට යන්නේ මිතුරෙක් සමඟිනි. වැඩි වේලාවක් ඔහුට උසාවි භූමියේ රැඳී සිටීමට ඉඩක් නොවීය. මයිකල් දුරකතන ඇමතුමක් ගෙන දැනුම් දෙන්නේ “ උඹ පලයන් වැඩේ ඉවරයි“ යැයි කියාය. එහිදී ඊෂි කෑෂ්කර රුපියල් 10,000ක මුදලක් චින්තකට ලැබී තිබුණේය. දැන් චින්තක සිටින්නේ ඔත්තු බැලීමට ගිය මිතුරා සමග පොලිස් විශේෂ කාර්ය බළකායට කොටුවීය.

ඒ අතර හක්මන පොලිසිය පසුගිය 23 වෙනිදා සමන් කුමාරව කොටුකර ගත්තේය. වෙඩික්කරුවන් ගමන් ගත් ජිප් රථය සොයා ගන්නේ ගාල්ල විද්‍යාලෝක පිරිවෙන් භූමියේ ඇති රථ ගාලේ දමාගොස් තිබියදීය.

වෙඩික්කරුවන් පලා යෑම

එදා 22 වෙනිදා රෝයල් බීච් සමන් ඇතුළු පස් දෙනාටම වෙඩි තබා මරා දමන වෙඩික්කරුවන් ජිප් රථයේම නැඟී පළා යන්නේ බෙලිඅත්ත දෙසටය. බෙලිඅත්තෙන් හක්මන ඔස්සේ කඹුරුපිටියට එන ජිප් රථය නගරයේදී නතර කෙරෙන්නේ වෙඩික්කරුවකුට ඉන් බැස ගැනීමටය. ඔහුගේ පැහැදිලි රූපයක් ආරක්ෂක කැමරාවක ද සටහන්ව ඇත්තේය. දෙවැන්නා බැස ගන්නේ අකුරැස්සෙනි. ආරක්ෂක කැමරාවක ඔහුව ද සටහන්ව තිබෙන අතර රූපය පැහැදිලි නැත. එහෙත් ගමන් විලාසය අනුව සැකයක් මතුවී ඇත්තේ මෝල් අසංක නැමැති පාතාලයේ කුලී ඝාතකයා ඔහු විය හැති බවය. හමුදා විශේෂ බලකායෙන් පළාවිත් සිටින සෙබළෙක් වන ඔහු කඩුවෙල සමයංගේ කල්ලියේ සිටි අයෙකි. මෙතෙක් ඒ ඔහුමදැයි තහවුරු වී නොතිබුණි.

එම වෙඩික්කරු අකුරැස්සෙන් බැස ගත් පසු වාහනය පැදවූ සමන් නමැති අලුත්ගම පුද්ගලයා සමඟ සිය නිවසට යන සමන් කුමර ගිනි අවි සඟවන්නේ නිවෙසේය. අනතුරුව ජිප් රථය සොදා පිරිසිදු කිරීමෙන් පසු ඩුබායිවලින් ලැබෙන ඇමතුමකට අනුව එම රථය රැගෙන යන්නේ ගාල්ල විද්‍යාලෝක පිරිවෙන් රථගාලටය. අලුත්ගම සමන් අතුරුදන් වන්නේ ජිප් රථය එහි නතර කිරීමෙන් අනතුරුවය.

අකුරැස්සේ සමන් කුමාර ජිප් රථය එහි නතර කර කෙළින්ම එන්නේ සිය නිවෙසටය. ඒ පැමිණි ඔහු ඩුබායි සිට හර්ෂ ලබාදෙන උපදෙස්වලට අනුව යමින් 23 වෙනිදා උදෑසන 6.30ටට පමණ ගිනි අවි දෙක යතුරු පැදියක නැඟී රැගෙන ගොස් භාර දෙන්නේ දික්වැල්ල නගරයට යතුරුපැදියකින් ආ පුද්ගලයකුටය. පොලිස් ප්‍රශ්න කිරීමේ හමුවේ සමන් කුමාර පවසා ඇත්තේ හර්ෂ ලබාදුන් උපදෙස්වලට අනුව හදිසියකදී පරිහරණය කිරීමට වෑන් රථයක් ද සූදානම් කර තිබුණු බවය. ඒ වෙඩික්කරුවන්ට පලා යන්නටය. එම වෑන් රථත්, යතුරුපැදියත් හක්මන පොලිසියේ නිලධාරීන් සිට භාරයට ගත්තේය.

විමර්ශන තවමත් හමාර නැත. ජිප් රථයේ හිමිකරු සොයා මේ වන විටත් ලොකු මෙහෙයුමක් ක්‍රියාත්මකය. ඒ එම ජිප් රථයේ අංක තහඩු වෙනත් රථයකට අයත් වූවක් නිසාය.

චැසි හා ඇංජින් අංක ඔස්සේ කළ විමර්ශනයේදී පෙනී ගොස් ඇත්තේ හය හත් දෙනෙක් අත මෙම ජිප් රථය හුවමාරුවී ඇති බවය. අවසාන හිමිකරු ඇතැයි පෙනී ගොස් ඇත්තේ දෙහිවල පැත්තේය. විමර්ශන නිලධාරීන් මේ වන විට ඉව අල්ලමින් සිටින්නේ එම ජිප් රථයේ හිමිකරු මෙන්ම වෙඩික්කරුවන් දෙදෙනා කොටුකර ගැනීමටය.

( ගයාන් කුමාර වීරසිංහ විසින් 2024.01.28 සිළුමිණ පුවත්පත වෙනුවෙන් සකස් කළ ලිපියක් ඇසුරිනි)

Share This Article
Leave a comment