ඇමති රොෂාන්ගේ ප්‍රකාශයට ක්‍රිකට් ආයතනය පිළිතුරු දෙයි !

4 Min Read

ක්‍රීඩා අමාත්‍ය රොෂාන් රණසිංහ ඊයේ පාර්ලිමේන්තුවේ සිදු කළ ප්‍රකාශයක් සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය නිවේදනයක් නිකුත් කර තිබෙනවා.

එහි දැක්වෙන්නේ මෙම නිවේදන නිකුත් කිරීමේ අරමුණ පාර්ලිමේන්තු වරප්‍රසාදවලට මුවා වී ක්‍රීඩා අමාත්‍යවරයා විසින් ප්‍රචාරය කරන ලද අසත්‍ය, ද්වේෂ සහගත සහ නොමඟ යවන සුළු තොරතුරු නිවැරදි කර ඒවාට පිළියම් යෙදීම ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයේ අරමුණ බවයි.

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලය (ICC) 2024 දී ඓCC 19 න් පහළ ලෝක කුසලානය පැවැත්වීමේ ගෞරවය ශ්‍රී ලංකාවට පවරා ඇති බව සඳහන් කරන අතර මේ දිනවල ඊට සූදානම් වෙමින් සිටින බවයි ක්‍රිකට් ආයතනය සඳහන් කර ඇත්තේ.

මෙම තරගාවලිය 2024 ජනවාරි මාසයේ ආරම්භ වීමට නියමිත අතර එය සාර්ථක ලෙස ක්‍රියාත්මක කිරීමට ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය උනන්දුවෙන් කටයුතු කරන බව ද මෙම නිවේදනයේ සඳහන්.

ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් කවුන්සිලයේ නියෝජිතයන් සමස්ත සැලසුම් කිරීම සහ ක්‍රියාත්මක කිරීම සමීපව අධීක්ෂණය කරමින් සිටින අතර ගෝලීය වශයෙන් පිළිගත් මෙම තරඟාවලිය සඳහා සූදානම් කිරීම් කටයුතු හොඳින් සිදුවෙමින් පවතින බව ක්‍රිකට් ආයතනය ප්‍රකාශ කරනවා. තරඟාවලිය ජාත්‍යන්තර ප්‍රමිතීන්ට අනුකූලව පැවැත්වීම සහතික කිරීම සඳහා ඔවුන් ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය සමඟ ක්‍රියාකාරීව සහයෝගයෙන් කටයුතු කරන බවයි එහි දැක්වෙන්නේ.

තම වගකීම්වල කොටසක් ලෙස, ICC හි දැඩි ප්‍රමිතීන්ට අනුකූල වන තරඟ පැවැත්වෙන ස්ථාන සැපයීම ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් වෙත පැවරී තිබෙනවා. මෙම ඉලක්කය හඹා යාමේ දී, තෝරාගත් ක්‍රීඩාංගනවල යටිතල පහසුකම් වැඩිදියුණු කිරීමට සැලකිය යුතු පියවර ගෙන ඇති බව අදාළ නිවේදනයේ සඳහන්.

ICC වෙතින් ප්‍රදානයන් ලෙස ලැබුණු සහ මෙම වැඩිදියුණු කිරීම් සඳහා විශේෂයෙන් නම් කරන ලද අරමුදල්, 2024 දී පැවැත්වෙන 19 න් පහළ ලෝක කුසලානය සඳහා සූදානම් වීමේ පහසුකම් සංවර්ධනය සඳහා පමණක් යොදවා තිබෙනවා.

තවද, දඹුල්ල ජාත්‍යන්තර ක්‍රිකට් ක්‍රීඩාංගණයේ විදුලි පහන් සහ ඒ ආශ්‍රිත යටිතල පහසුකම් සැපයීම දීර්ඝ කාලීන අවශ්‍යතාවලට ප්‍රතිචාර දැක්වීමක් බවයි ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය පැහැදිලි කර ඇත්තේ. මෙම මුලපිරීම ICC ස්ථාන ප්‍රමිතීන්ට අනුකූලව භූමියේ පහසුකම් වැඩි දියුණු කිරීම අරමුණු කර ගෙන සිදු කළ බව ඔවුන් පෙන්වා දෙනවා.

එම ව්‍යාපෘතිය 2023 ආසියානු කුසලානයට පහසුකම් සැලසීමට ආරම්භ වුව ද එකල පැවති ආනයන සීමා කිරීම් හේතුවෙන්, නියමිත වේලාවට එය සම්පූර්ණ කිරීමට නොහැකි වූ බවයි ක්‍රිකට් ආයතනය ප්‍රකාශ කළේ.

මෙම ව්‍යාපෘතිය සඳහා ටෙන්ඩර් කැඳවීමක් මීට මාස කිහිපයකට පෙර සිදු කරන ලද අතර, එම ක්‍රියාවලිය පුරාවටම අමාත්‍යාංශ නියෝජිතයෙකු විසින් සමීපව නිරීක්ෂණය කරන ලද බව ද මෙම නිවේදනයෙන් සඳහන් කර තිබෙනවා. ව්‍යාපෘතිය ප්‍රදානය කරන ලද්දේ රජය විසින් අනුමත කරන ලද ටෙන්ඩර් ක්‍රියාවලීන්ට අනුකූලව බවයි ඔවුන් අවධාරණය කළේ.

ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය විදුලි පහන් ආදේශ කිරීම සඳහා පමණක් බිලියන 1.5ක් වැය කර ඇති බවට ප්‍රකාශ කිරීම අසත්‍ය සහ පදනම් විරහිත බව ක්‍රිකට් ආයතනය කියාසිටියා.

ව්‍යාපෘති කළමනාකරණය අනුව ව්‍යාපෘතියේ ප්‍රගතිය සහ ගිවිසුම් අවශ්‍යතා අනුව අතුරු ගෙවීම් සිදු කෙරෙනවා. මූල්‍ය අක්‍රමිකතා හෝ අයථා කළමනාකරණය සම්බන්ධයෙන් එල්ල වන චෝදනා පදනම් විරහිත වන අතර මහජනතාව අතර අනවශ්‍ය අවධානයක් යොමු කිරීමට උත්සහ කිරීමක් මෙමගින් පෙන්නුම් කෙරෙන බවයි ක්‍රිකට් ආයතනයේ අදහස වී ඇත්තේ.

මීට අමතරව, තාවකාලිකව ක්‍රියාත්මක වූ අතුරු කමිටු සාමාජිකයින් ඔවුන්ගේ පත්වීමෙන් පසු SLC පරිශ්‍රයෙන් වැදගත් ව්‍යාපෘති සම්බන්ධ ගෙවීම් වවුචර සහ ලියකියවිලි ඉවත් කර ඇති බව ද මෙම නිවේදනයෙන් අවධාරණය කර තිබෙනවා. යහපාලනයේ සහ පාරදෘශ්‍යභාවයේ වැදගත්කම වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ඉහත කී සාමාජිකයන්ගේ හැසිරීම ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනය දැඩි ලෙස ප්‍රතික්ෂේප කරන අතර මෙම ද්‍රව්‍ය වහාම ආපසු ලබා නොදෙන්නේ නම් වගකිවයුත්තන්ට එරෙහිව නීතිමය පියවර ගැනීමට ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ආයතනයට සිදුවන බවයි අවධාරණය කර ඇත්තේ.

අවසාන වශයෙන්, 2024 වසරේ ICC 19න් පහළ ලෝක කුසලානය සාර්ථකව පැවැත්වීම සහතික කිරීමට ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් පාලනය, විනිවිදභාවයකින් කැපවී සිටින බව සඳහන් කර තිබෙනවා.

Share This Article
Leave a comment