ආචාර්ය ඉෂාර ධර්මසේන එංගලන්තයේ නැගී එන හොඳම තරුණ ඉංජිනේරුවරුන් පස් දෙනා අතරට !

2 Min Read

Loughborough විශ්වවිද්‍යාලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්ය (සහකාර මහාචාර්ය) ආචාර්ය ඉෂාර ධර්මසේන, එක්සත් රාජධානියේ Royal Academy of Engineering වෙතින් වසරේ කීර්තිමත් තරුණ ඉංජිනේරු සම්මානයෙන් පිදුම් ලබා ඇත. මෙම සම්මානය පවුම් 3,000 ක ත්‍යාගයක් සමඟ එන අතර නැනෝ උත්පාදක ක්ෂේත්‍රයට ඔහු කළ විප්ලවීය දායකත්වය වෙනුවෙන් මෙම සම්මානය පිරිනමා ඇත. එය ජූලි 9 අඟහරුවාදා ලන්ඩනයේ පැවැත්වෙන ඇකඩමි සම්මාන රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහයේදී ප්‍රදානය කිරීමට නියමිතය.

ශ්‍රී ලාංකීය පුරවැසියෙකු වන ආචාර්ය ධර්මසේන ලෝක ප්‍රකට න්‍යායාචාර්යවරයෙකි, ඔහුගේ පෙරළිකාර ‘දුරස්ථ මත යැපෙන විද්‍යුත් ක්ෂේත්‍ර’ න්‍යාය Triboelectric Nanogenerators (TENG) සංවර්ධනය සැලකිය යුතු ලෙස දියුණු කර ඇත. ඔහුගේ පුරෝගාමී කාර්යය මගින් නැනෝ උත්පාදක යන්ත්‍ර න්‍යායාත්මක සංකල්පයක සිට ප්‍රායෝගික යෙදුම් බවට පරිවර්තනය කර ඇත.


වර්තමානයේ, ආචාර්ය ධර්මසේනගේ පර්යේෂණය TENG තාක්ෂණය භාවිතයෙන් ‘සුපිරි ස්මාර්ට් රෙදිපිළි’ සංවර්ධනය කිරීම කෙරෙහි අවධානය යොමු කර ඇත. මෙම රෙදිපිළිවලට ශරීර චලනයන් විද්‍යුත් සංඥා බවට පරිවර්තනය කළ හැකි අතර, ශරීර චලනයන් සහ භෞතික විද්‍යාත්මක පරාමිතීන් නිරීක්ෂණය කරන ස්වයං-බලැති සංවේදක සක්‍රීය කරයි. මෙම නවෝත්පාදනය තීරනාත්මක ගෝලීය අවශ්‍යතාවයක් ආමන්ත්‍රණය කරමින් දුරස්ථ පුනරුත්ථාපන සත්කාර සඳහා අඩු වියදම්, නිවසේදීම විසඳුමක් ලබා දෙයි.

ඔහු එක්සත් රාජධානියේ ජාතික පුනරුත්ථාපන මධ්‍යස්ථානය සහ රෙදිපිළි කර්මාන්තය සමඟ එක්ව මෙම නවෝත්පාදනයන් පුළුල් කිරීමට සහ තවදුරටත් දියුණු කිරීමට කටයුතු කරමින් සිටියි.
ඔහු විවිධ ශාස්ත්‍රීය කෘතීන්, ප්‍රකාශන සහ වාර්තා මෙන්ම, ආචාර්ය ධර්මසේන මහතාට ඉහළ පෙළේ සඟරාවල ප්‍රකාශන 25 ක් සහ උපුටා දැක්වීම් 1,000 කට වඩා තිබේ. ඔහු පේටන්ට් බලපත්‍ර දෙකක් ද ඇති අතර විවිධ ප්‍රදාන සහ ශිෂ්‍යත්ව හරහා පර්යේෂණ අරමුදල් වශයෙන් පවුම් මිලියනයකට වඩා ලබාගෙන ඇත.

ආචාර්ය ඇලලියා කියා, ආචාර්ය රූබන් ඩොයිල්, ජේමි සැරයන්ට් සහ නිඛිලා රවී ද ඉංජිනේරු විද්‍යාව සඳහා කළ දායකත්වය වෙනුවෙන් වසරේ තරුණ ඉංජිනේරුවන් ලෙස සම්මානයට පාත්‍ර විය. සමස්ත ජයග්‍රාහකයා වන Dr. Alalea Kia, ගංවතුර අවදානම අවම කිරීම සඳහා නිර්මාණය කර ඇති පාරගම්‍ය කොන්ක්‍රීට් පදික වේදිකාවක් සංවර්ධනය කිරීම වෙනුවෙන් ශ්‍රීමත් ජෝර්ජ් මැක්ෆර්ලේන් පදක්කම ලබා ගත්තාය.

ආචාර්ය ඉෂාර ධර්මසේනගේ පිළිගැනීම ශ්‍රී ලංකාවට අභිමානවත් අවස්ථාවක් වන අතර, ගෝලීය විද්‍යාත්මක ප්‍රගතිය සඳහා රටේ දක්ෂතා සහ දායකත්වය ප්‍රදර්ශනය කරයි.

Share This Article
Leave a comment